Krmení a rozkrmování mláďat užovky červené.
V tomto článku, bych rád začínajícím chovatelům napsal pár rad jak krmit, popřípadě rozkrmit mládě pokud odmítá žrát.
Mláďata užovek červených krmíme výhradně mláďaty drobných hlodavců. V chovech v zajetí se ke krmení používají, převážně čerstvě vylíhlá holátka myší, popřípadě mastomyší, křečíků, a křečků. Ale holátka myší jsou nejdostupnější a nejlevnější. Mláďata užovek z 80 – 90% přijmou již první nabízenou potravu, takže z rozkrmováním nebývá velký problém. Ale může se stát, že některý jedinec odmítá krmení i delší dobu. Co s tím udělat? Také se může stát, že začínající chovatel si zakoupí svou první užovku a ona nechce žrát. Nebo se vám podaří první odchov užovek a vy ještě nemáte zkušenosti s prvním krmením, nebo rozkrmováním nežeroucího hada. Hady doporučuji krmit v samostatných menších krabičkách (boxech) a nechat ho s holátkem v krabičce přes noc. Ve velkém teráriu by malý had holátko těžko našel.
Tady vám dám pár návodů, jak to dělám ve svém chovu.
S prvním krmením začneme, až po prvním svleku, já začínám krmit cca 3-5 dni po prvním svleku hada. Krmím 1 x týdně, mláďata chovám i krmím jednotlivě, v uzavíratelných plastových boxech těchto rozměrů 27 x 14 x 8 cm. (d x š x v) od firmy Acheta farm. Podestýlku v boxu mám noviny a nesmí chybět miska s vodou.
- krmení: k večeru nabídnu živé holátko, pokud holátko do druhého dne nepozře, tak holátko nastřihnu. (používám manikúrní nůžky, nebo skalpel) rozstřihnu hlavičku a nastřihnu hole až do půlky těla. Nechávám u hada několik hodin. Pokud had hole nesežere, tak holátko vyhodím.
- krmení: po týdnu, k večeru nabídnu mrtvé rozmražené holátko, nechám do rána u hada. Když nesežere tak hole vyhodím a zkusím dát živé, nesežere tak nastříhávám.
- krmení: po týdnu, opakuji způsob z druhého krmení.
- krmení: po týdnu, opakuji způsob z druhého krmení. Pokud i ani po čtvrtém týdnu si užovka sama nevezme, přistupuji hned k násilnému krmení.
Upozorňuji, nerozkrmené mláďata krmte v malém boxu. Vhodný je neprůhledný plast. (například krabička od Ramy) Samozřejmě nesmíte zapomenout na větší množství ventilačních otvorů, pro přístup vzduchu. V takovém malém boxu je had neustále v kontaktu s potravou, cítí pach mozečku a krve z nastřiženého holátka. Malý prostor mládě spíš vyprovokuje k útoku.
Násilné krmení.
Používám tyto pomůcky.
- Rovnou pinzetu se zakulacenou špičkou, která má na vnitřní straně špice vroubkování. Je to důležité pro lepší uchop holátka.
- Misku s vlažnou vodou, na navlhčení holátka. (suché hole se vpravuje do hada podstatně hůř než navlhčené) lze použít i rozšlehané vajíčko a holátko v něm namočit, lépe do hada vklouzne. (doporučuji, pokud krmíte hada násilně poprvé) Já používám vlažnou vodu. A větší čistou podložku na krmení.
- Holátko pro násilné krmení používám živé, rozmražené hole se velice špatně do hada vpravuje. (je jak bláto)
Postup:
- Hada uchopím do pravé ruky, palcem a prostředníkem uchopím hada za hlavou a ukazováčkem přidržuji hlavičku, prsteníčkem a malíčkem držím tělo hada, aby nevytvářel smyčku a měl cca 10 cm za hlavou tělo rovné.
- Namočím živé holátko do vlažné vody, hadovy otevřu tlamu a vložím do ní hole. Jak jednoduché ! 🙂 Jenže užovkám se zrovna moc nechce tlama sama otevřít a tak si musíme pomoct sami. Pomáhám si palcem a holátkem, k otevření tlamy.
- Po vložení holátka do tlamy, položím hada na podložku, dlaní fixuji tělo a pinzetou pomaličku vpravuji holátko do hada.
Tady se naskýtá více možností. Pokud rozkrmujete jednoho, nebo jen pár hadů, doporučuji si s tím vyhrát. Je to sice časově náročné, ale had začne žrát dle mého názoru dřív.
- Srčte hadovi do tlamy holátko, chvíli ho držte a pak ho opatrně pusťte a nechte ležet na podložce. A teď začíná boj o nervy. J Je třeba vyčkávat a to bez jakéhokoliv pohybu, takzvaně zamrznout, had taky znehybní.
- Pokud se pohnete první vy, tak had hole z nejspíš vyhodí, pokud vydržíte bez hnutí, (může to trvat i několik minut) tak had z největší pravděpodobností začne polykat sám.
- Popřípadě tento scénář použit opakovaně, max. 3 x za sebou.
- Nebo jako druhý pokus, můžete holátko do hada vpravit pinzetou, jen do půlky a zase opakovat předchozí způsob.
- Pokud had odmítá přijmout potravu je třeba holátko do něj vpravit celé.
- Když i to vyhodí ven, tak je nutno do hada hole znovu vpravit celé a hned ho jemně vmasírovat až cca 3-5 cm za hlavu.
Doufám, že vám tento článek pomůže při vašem chovu a odchovu, nebo někdy v budoucnu, až budete postavení před tento problém. Článek si můžete kdykoliv najít i na mém blogu.
Pokud něčemu nerozumíte, nebo budete chtít poradit, můžete napsat do komentářů, nebo mě kontaktujte na mém osobním emailu: palkal@seznam.cz
Na závěr bych vám chtěl popřát mnoho úspěchu v chovu a co nejméně nežeroucích hadů. 🙂
Lubomír Pálka © palkalsnakes.cz **** 2015